امروز دوشنبه 5 تیر 1396  

موضوعات سایت

تابلوی اعلانات


توجه :
استفاده از مطالب سایت معمارجون- در سایت و وبلاگهای دیگر- با ذکر منبع بلامانع می باشد لیکن استفاده از مطالب اختصاصی اینچنین نبوده و احتیاج به اجازه کتبی از مدیریت سایت دارد و در صورت مشاهده هرگونه استفاده از مطالب و رعایت نکردن نکات مطرح شده، برابر مقررات قانونی اقدام می گردد.


لطفا جهت حمایت از سایت خودتان به فیسبوک ما در آدرس زیر رفته و لایک نمایید.
https://www.facebook.com/MemarjoonPage


کانل تلگرام سایت معمارجون به آدرس زیر افتتاح شد، به ما بپیوندید.
https://www.telegram.me/memarjoon

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
کاربران محترم توجه داشته باشند که پسورد اکثر فایلها www.memarjoon.com است و باید این پسورد را تماما با حروف کوچک و بصورت دستی وارد نمایید. لطفا از ارسال گزارش خرابی بی مورد اکیدا خوداری کنید.
---
مقالات دانشجویی
Student Articles

توجه : دانشجویان عزیزی که تمایل به ارائه مقاله یا ترجمه مقالات انگلیسی در بخش مقالات معمارجون می باشند، خواهشمندیم با توجه به ارائه موارد زیر اقدام نمایند:
1- ارائه و ارسال مقاله به صورت هر دو فرمت word , pdf
2- تکراری نبودن مقاله
3- به روز بودن مقاله
4- رعایت نکات روشهای تحقیق (داشتن چکیده، منابع و فهرست مطالب الزامی است)
5- ارسال عکس محقق در ابعاد حداقل 165*220 پیکسل
6- ارسال مشخصات شناسنامه ای، دانشگاه محل تحصیل و آدرس الکترونیکی
پس از ارسال مقالات، توسط مشاوران ما کارشناسی شده و در صورت تایید توسط اکثریت آراء و دریافت حق مشاوره، در سایت نمایش داده می شود.
شماره تماس جهت مشاوره و پیگیری : 09173139377
ایمیل بخش ارسال مقاله : memarjoon@gmail.com


درصورت تایید مقاله شما و رسیدن ایمیل Accept ، به مدیر سایت تماس بگیرید

مقاله : رياضي در معماري - Math in Architecture

رياضي يکي از کارآمد ترين ابزار هاي توسعه دانش بشري است که قدمت استفاده از ان به هزاران سال قبل باز مي گردد. بشر اوليه از همان آغاز کار دانست که مي تواند تعداد اشيا پيرامون خود را به وسيله انگشتان دست خويش نشان دهد و پس از اندک زماني، با استفاده از نشانه هاي تصويري آن ها را به نمايش گذاشت. استفاده از نشانه هاي عددي در بيان تعداد اشيا آغاز حضور رياضي در زندگي انشان ناميده شده است؛ نشانه هايي که به سرعت از گزاره هاي ساده و مستقيم، به نماد هايي پويا و گسترده تبديل شدند. مثال هايي از اين دست را مي توان در تقدي اعداد خاص براي بشر و يا اهميت برخي نسبت ها در زندگي انسان اوليه جسنجو کرد. رياضيات در طول هزاران سالي که از قدمت آن مي گذرد، همواره متناسب با نياز هاي مخاطبان خويش توسعه يافته و ابزار هاي جديدي متناسب با آن نياز ها پيشنهاد کرده است. پيگيري تاريخي رياضيات نشان مي دهد که رشد رياضيات همواره يک گام پيش تر از رشد ساير علوم بوده است؛ به گونه اي که هرگاه گامي در علوم رياضي برداشته شده، بي درنگ مي توانيم نتيجه عملي آن را در علوم ديگر مشاهده نماييم. رونق و شکوفايي بسياري از علوم معاصر نيز حاصل آميزش آنها با علوم رياضي است، آن چه امروزه به عنوان فيزيک و شيمي ميشناسيم با آنچه تا پيش از آميزش با رياضي از آنها مي شناختيم، قابل مقايسه نيست.

تاریخ انتشار : 1392/4/10


مقاله : ضوابط اجرائي در ارتقاء بهره وري مصرف انرژي جهت طراحي و ساخت مسکن - promote energy efficiency

چکيده :

نظر به لزوم ارتقاء بهره وري انرژي در بخش مسکن و با توجه به مدل سازي سيستم بهينه توليد و مصرف انرژي در بخش ساخت و ساز کشور و محورهاي اصلي فن آوري در توسعه پايدار انرژي کشور، اين مقاله با توجه به پيچيدگيهاي مسائل مديريت شهري با رويکردي نوين در راستاي مصرف انرژي جهت احداث مجموعه هاي مسکوني در پنج بخش کلي با عناوين ذيل، بکارگيري روشهاي علمي و عملي را در طراحي و ساخت مسکن شرح مي دهد.

الف : اصول طراحي سايت و صرفه جويي انرژي
ب : مباني طراحي پلان با صرفه جويي انرژي
ج : نکات مهم در نماسازي و مصرف انرژي
د : جزئيات ساختماني و روشهاي عايق سازي
ه : ابتکارات و ايده هاي نو

تاریخ انتشار : 1392/4/1


مقاله : تاثير ساباط در سرمايش فضاهاي شهري مناطق گرم و خشک ايران - Cooling Effect of SABAT

چکيده :

اين مقاله ساباط را به عنوان يکي از عناصر شاخص در فضاي باز شهري مناطق گرم و خشک، مورد بررسي و تحليل قرار مي دهد. اين عنصر مهم يکي از دست آوردهاي معماري و طراحي شهري ايران است، که متاثر از اقليم، سازه و مولفه هاي فرهنگي و اجتماعي بوده است. توجه به نيازهاي زيستي انسان و فراهم آوردن شرايط آسايش، جنبه اي از طراحي اقليمي است که در روزگاران گذشته دستمايه اصلي معماري بوده است. آنچه طراحي اقليمي را پايدار مي سازد، لحاظ نمودن عرصه هاي متفاوت معماري و ارائه راهکاري است که برآورنده بسياري از نيازهاي انسان باشد و مسلما نقطه اوج هنر زماني است که با يک راه حل، چند نياز برآورده شود.
شکل گيري نياز در اقليم گرم، متاثر از مولفه هاي بيشماري است که يکي از آنها توجه به تاثير زيست اقليمي آن مي باشد. معماران ايراني در روزگاران گذشته با در نظر گرفتن اقليم منطقه، سعي در ايجاد شرايط مطلوب، چه در فضاي شهري و چه در مکانهاي داخلي داشته اند. لذا معماري همساز با اقليم در کليه مقياس ها، سعي بر جوابگويي به جنبه هاي مرتبط با انسان و فعاليتهاي او را داشته است.

تاریخ انتشار : 1392/4/1


مقاله : گرمايش ساختمانها با سيستم گرمايش کفي و استفاده از انرژي هاي نو - Subsurface heating systems

چکيده :

همانطور که مي دانيم حدود 70 درصد از انرژي سالانه منازل صرف گرمايش مي شود، لذا استفاده از سيستم گرمايش کفي که به ميزان زيادي مي تواند در کاهش مصرف انرژي موثر باشد، مي تواند به عنوان يک جايگزين مطمئن براي سيستم هاي متداول گرمايشي استفاده شود. در عين حال يکي از بارزترين ويژگيهاي سيستم گرمايش کفي قابليت کارکرد با استفاده از انرژيهاي نو به خصوص انرژي خورشيدي با توجه به مناطق مستعد بسيار در ايران مي باشد. مقاله حاضر به تشريح اين مطلب پرداخته و به طور خلاصه بدين شرح مي باشد:

تاریخ انتشار : 1392/4/1


مقاله : راه کارهاي ترويج طراحي اقليمي در راستاي کاهش مصرف سوخت - Reduce in fuel consumption

چکيده :

با افزايش مصرف سوختهاي فسيلي و بروز مشکلات اقتصادي، آلودگي محيط زيست و واهمه اتمام ذخاير زيرزميني، متخصصين به فکر ابداع راه کارهايي در راستاي مقابله با شرايط نامساعد جوي و استفاده از انرژيهاي طبيعي با بکارگيري شيوه معماري خاصي پرداختند تا از مصرف سوختهاي فسيلي در ساختمانها بکاهند. از اينرو، طراحي اقليمي به معني خلق معماري سازگار با اقليم همچنان که در پيشينه معماري بومي اکثر نقاط جهان ديده مي شود، مجددا مورد توجه قرار گرفت. اين مقاله طراحي اقليمي را بعنوان روش مثبتي در راستاي کاهش مصرف سوخت در ساختمان تشخيص داده و بعد از ذکر مباني نظري مربوط به آن ، به ارائه راه کارهايي در راستاي ترويج طراحي اقليمي در کشور با توجه به وضع فعلي معماري و شهرسازي، مي پردازد. اين راه کارها در پنج بخش با عناوين زير ارائه شده اند:
- آموزش طراحان و تربيت متخصصين
- بررسي مقررات ملي ساختمان و تبيين عملکرد سازمان نظام مهندسي
- هدايت سرمايه گذاري در جهت بهينه سازي مصرف سوخت
- ايجاد فرهنگ مطلوب در رابطه با گرايش به انرژيهاي طبيعي
- رعايت اصول شهرسازي ويژه در راستاي تحقق اهداف طراحي اقليمي

تاریخ انتشار : 1392/4/1


مقاله : دولينگ - dwelling

مقاله حاضر درباره مفهوم دولينگ است . آنچه در برخورد اوليه از آن به مفهوم سکونت تعبير مي شود اما در مقاله پيش رو به مفهوم دولينگ از رهگذر فرهنگ, ادبيات فارسي و تحليل تطبيقي با مفهوم دولينگ خواهيم پرداخت. دولينگ چيست اولين سوالي است که هر کس در برخورد اوليه با اين واژگان از خود مي پرسد. واژگاني که در حيطه معماري نيز بسيار جديد ونو مي باشدو حتي اگر جستجويي بر پهنه اينترنت داشته باشيم شايد تنها معني سکونت را پيدا کنيم اما آيا دولينگ تنها با خود معني سکونت , کالبد , سرپناه و يا جايي براي زيستن است؟ ...

تاریخ انتشار : 1392/4/1


مقاله : يك تركيب قوي براي افزايش بلوغ سازماني - A powerful combination for improving organizational maturity

چکيده :

امروزه بسياري از سازمانها تلاش مي‌كنند تا در تكامل تدريجي فرآيندهاي تجاري خويش، بلوغ بيشتري پيدا نمايند. درصد زيادي از اين سازمانها به مدلهاي بلوغ روي آورده‌اند تا بتوانند نقشه راهي تدارك بينند كه آنها را بيشتر آماده و مستعد گرداند. دو مدل بلوغ مشهورتر عبارتند از مدل يكپارچة بلوغ مهارت (CMMI)  كه مدلي از موسسة مهندسي نرم‌افزار (SEI)  است و مدل بلوغ سازماني مديريت پروژه (OPM3)  از موسسة مديريت پروژه (PMI) . بيشتر سازمانهايي كه يكي از اين دو مدل را براي كار برمي‌گزينند، با توجه به شكل عملكرد هر كدام از آنها در جهت تغيير، اين كار را به انجام مي‌رسانند. به مانند تركيب چكش و قلم، تلفيق اين دو ابزار به جاي استفاده از يكي از آنها، مي‌تواند نيروي قوي‌تري براي پيشبرد تغييرات در سازمان ايجاد نمايد.

تاریخ انتشار : 1392/3/23


تــبــلــیــغــات


ابربرچسب ها
آخرین مطالب
معمارجون را در گوگل محبوب کنید.